Son Eklenen Uçuşlar

iran hava yolları

» Meşhed Uçak Bileti

Meşhed Uçak Bileti

İş gezileriniz yada kişisel gezileriniz için Meşhed uçak biletine mi ihtiyacınız var eğer evet ise doğru yerdesiniz. Firmamız Mahan Air ve Türk Hava Yolları yetkili satış acentasıdır. Biletleme işlemlerinizi inanılmaz indirimlerle firmamızdan yapabilirsiniz. Bize Danışmadan Tebriz Uçak bileti almayınız.. Bilet almak ve rezervayon yaptırmak için 7/24 çağrı merkezimiz üzerinden destek ve bilgi alabilirsiniz.

alo bilet hattı

Değerli müşterimiz Firmamızdan yapacağınız bilet satın alma işlemlerinde Online Biletleme bedeli ödemezsiniz bu bedel %10 ile %20 arası bir indirim olarak sizlere yansıtılır. Meşhed uçak seferleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için sizlerden çağrı merkezi numaralarımızı aramanızı ve farkı görmenizi istiyoruz. Grup ve Şirket indirimleri için firmamızdan özel olarak fiyat alınız. Traveland AŞ. Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine Kayıtlı Mahan Air yetkili satış acentasıdır.

Meşhed Hakkında

Meşhed, İran'ın Razavi Horasan Eyaleti'nin idare merkezi ve ülkenin ikinci büyük kentidir.Aynı zamanda, eyaletin aynı adlı Meşhed kentistanı'nın idare merkezidir.

Çağrı Merkezimizden Bilet Satın Alımlarına
%10 İNDİRİM!

Meşhed, ülkenin doğusunda, başkent Tahran'ın 850 km. doğusunda bulunmaktadır. Tarihi İpek Yolu üstünde ve 'batı'yı, Merv ile varlıklı doğu ülkelerine bağlayan kadim bir vaha kenti olan Meşhed Şii dünyasi amacıyla mübarek bir ziyaret yeridir. 823 senesinde kurulan şehre, İmam Rıza'ya atfen 'şehadet yeri' manasına gelen 'Meşhed' adı verilmiştir.

Tarihi
823’te kurulan şehre, İmam Rıza'ya atfen “şehadet yeri” anlamına gelen “Meşhed” adı verilmiş. Şii imamların sekizincisi olan İmam Rıza’nın türbesinin burada olması sebebiyle İran’ın en kutsal şehri olan Meşhet, İranlı Şiilerin hacı olmak akın ettiği bir şehir. Günümüzde ise ülkenin Tahran’dan sonra ikinci büyük kenti konumunda.

Meşhed'e Ulaşım

Meşhed Uluslararası Havalimanı veya Şehit Haşimi Nejad Havalimanı, Tahran'daki Mehrabad Havalimanı ve Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan sonra ülkenin üçüncü ve en yoğun havalimanı. 30 tanesi iç hat olmak üzere toplam 57 noktaya uçuş yapılıyor. Türkiye-İran arası uçuş için Türk Hava Yolları, Atlas Jet ve Pegasus Havayolları ile İran Air’in de İran uçuşları mevcut.

Meşhed'de Gezilecek Yerler

İmam Rıza’nın Türbesi
Meşhed’in tarihi İmam Rıza’nın tarihiyle paraleldir. Abbasi Halifelerinin mirasçısı ve Oniki İmamdan sekizincisi olan İmam Rıza, 817 yılında yediği üzümlerden zehirlenerek burada ölmüş. Yaygın inanca göre bu zehirlenmeden Halife Me’mun ve onun düşmanca davranışları sorumludur. Bu küçük kente gömülen İmam Rıza’nın kabri çevresinde zamanla bir ziyaretgah ve türbe kurulmuş ve giderek burada (Şehid anlamında) Meşhed şehri gelişmiştir.

İranlıların ve komsu devletlerde yaşayan başka Şii’lerin en onemli hac mekanI Meşhed’e her yıl 12 milyon ziyaretçi gelmektedir. İran dışında Yemen’li, Irak’lı, Hint’li ve Pakistan’lı Şii’ler de türbenin devamlı ziyaretçileri arasındadır.

Kutsal Türbe
Orijinal türbe 9. yüzyılda Halife Harun Reşit tarafından yapılmıştı. 10. yüzyılda saldırılar sonunda yıkıldı ve Gazneli Sultan Mahmud tarafından 1009 yılında yeniden yapıldı. 12. yüzyılda Moğollar türbeye büyük zarar verdi. Daha sonra tekrar restore edildi. 15. yüzyılda Timur’un oğlu Şahruh ve orduları Meşhed’e dokunmadı ve türbeye büyük saygı gösterdi. Daha sonraları gelen Özbek saldırıları sırasında Meşhed şehrinden dışarı göçler yaşandı. Özbekler de bu Türbeye karşı saygılı davrandı ve herhangi bir zarar vermediler.

Müzeler
Türbede üç müze vardır, her birini gezmenizi tavsiye ederiz.

Muze-ye markazi (Merkez müze)
Buradaki en büyük müzedir, üç katlıdır. Giriş ücreti 300 Tümen. Giriş katında Kacar döneminden kalmış ve bir yüzü altın bir yüzü gümüş kaplama kapıyı mutlaka görün. Kapının üzerindeki hat sanatında Kur’andan bazı sureler işlenmiştir. Kapının hemen yanında 18. yüzyıldan kalma binlerce küçük inci ile işlenmiş bir seccade bulunur. Bunların dışında 1215 yılından kalma taştan mihrab, 800 yaşındaki bir ahşap kapı ve bir ton ağırlığındaki taştan su tankı dikkat çekicidir. Birinci katta İran’ın büyük minyatür sanatçılarından Mahmud Farsciyan’ın önemli bazı eserlerinin orijinalleri yer alıyor. Bunlar arasındaki “Beşinci gündeki yaradılış” ve “Aşure günü öğleden sonrası” adlı eserleri dikkat çekicidir.

Halı Müzesi : Buradaki en ilginç parça Yedi Sevgili Şehrin Halısı ismindeki halıdır. Bunun yapımında 10 bin kişi çalışmış ve 14 yıl içinde toplam 30 milyon kadar düğüm atılarak tamamlanmıştır.

Kur’an Müzesi
Bu müzede yüzden fazla sayıda el yazması Kur’an bulunmaktadır.

Meşhed Mutfağı ve Yeme İçme

İran mutfağı dünyadaki en iyi mutfaklardan biri olarak gösteriliyor. Baharat kullanma alışkanlıkları olmamasına karşın yemekler oldukça lezzetli. Şehrin en çok tüketilen özel yemeği Çello (Chello) ve Bahtiyari (Bakhtiari) kebapları. Çok çeşitli ekmekler yapılıyor ve bu ekmekler de şehrin mutfağında önemli bir yer tutuyor. Meshed yöresinin kara çayı yoğun kıvamı ve tadıyla kesinlikle denenmesi gerekenlerden.

Meşhed Uçak Bileti Fiyatları

Sayın müşterilerimiz Meşhed Uçak Bileti fiyatları sezonluk olarak değişiklik göstermektedir. Standart bir fiyatı bulunmamaktadır. Güncel fiyat bilgisi ve kampanyalar için çağrı merkezimizden bizlere ulaşarak bilgi alabilirsiniz. En uygun ve ucuz fiyatlarla Meşhed Uçak Bileti almak için bizleri arayınız.

Meşhed Havalimanı

Meşhed Uluslararası Havalimanı veya Şehit Haşimi Nejad Havalimanı, İran'nın Razavi Horasan Eyaleti'ne bağlı Meşhed kentinde yer alan bir havaalanıdır.

Havalimanı, Tahran'daki Mehrabad Havalimanı ve Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan sonra ülkenin üçüncü en yoğun havalimanıdır. 30 tanesi iç hat olmak üzere toplam 57 noktaya uçuş yapılmaktadır.

Meşhed Uçak Bileti

7/24 Çağrı Merkezi : 0850 302 30 36

Uygun, Ucuz İran Uçak Bileti | Tahran Uçak Bileti | Traveland Turizm | Sitemap: 1 - 2 - Htmlmap | Tasarım: Metufe Copyright © 2017

Ücretsiz Çağrı Merkezi 0850 302 30 36